Jakie są przyczyny bólu nóg i jak sobie z nim poradzić?

Ból nóg to popularna, chociaż często ignorowana dolegliwość. Może być skutkiem urazów, przeciążenia mięśni lub posiadać podłoża chorobowe. Problem dotyczy najczęściej sportowców, ale również osoby wykonujące pracę siedzącą, z nadwagą lub starsze. Określając przyczynę dyskomfortu, warto zwęzić obszerne pojęcie jakim jest ból nóg, który może dotyczyć różnych części kończyn dolnych oraz posiadać inne nasilenie.

Przyczyny bólu nóg.

Określając przyczyny bolących nóg, warto skupić się umiejscowieniu bólu oraz jego nasileniu, ponieważ może wskazywać pewne schorzenia lub istotne niedobory w organizmie. Najczęściej spotykanymi podłożami bólu nóg są:

Urazy

Urazy umiejscowione w dolnych kończynach, mogą mieć charakter złamań kości lub związanego ze stawami zwichnięcia lub skręcenia, którym towarzyszy różnego nasilenia ból. W każdym przypadku powinny być skonsultowane z lekarzem, który na podstawie badania z pewnością dokładnie określi ich rodzaj, stawiając odpowiednią diagnozę.

Skurcze

Skurcze charakteryzują się nagłym, intensywnym bólem umiejscowionym w obrębie mięśni łydek lub ud. Pojawiają się najczęściej w nocy i trwają do kilku minut, chociaż uczucie dyskomfortu może utrzymywać się znacznie dłużej. Przyczyną częstych skurczy, może być niedobór żelaza bądź zaburzenia ukrwienia kończyn. Mogą pojawiać się również po przebytej chorobie, związanej z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej.

Żylaki

Przypadłość jaką są żylaki, może być przyczyną bólu nóg pochodzenia naczyniowego. Towarzyszące objawy to najczęściej narastający w ciągu dnia obrzęk nóg oraz uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych. Nieodpowiednio leczone żylaki, mogą być przyczyną poważnych chorób, takich jak zakrzepica żył głębokich.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa sprawia ból, ze względu na stan zapalny lub podrażnienie nerwu kulszowego, umieszczonego w okolicy pośladka. Ścieżka tego nerwu, przebiega od dolnej części pleców do dużego palca u stopy. Często określanym rodzajem bólu jest jego promieniowanie w dół nogi, pochodzące z dolnej części pleców.

Miażdżyca

Uczucie męczliwości kończyn, mrowienie oraz ustępujący po odpoczynku ból podczas chodzenia, może być powodem niedokrwienia kończyn dolnych, doprowadzających do miażdżycy. Wcześnie wykryta, pozwala na zmniejszenie jej objawów, a przede wszystkim zapobiega rozwojowi choroby.

Bóle wzrostowe u dzieci

Zwykle towarzyszą dzieciom w etapie ich najszybszego wzrostu (3-12lat) i nie są groźne dla zdrowia. Występują najczęściej po intensywnym wysiłku lub w nocy i ustępują po podaniu leków przeciwbólowych. Dziecko może określać ból jako pulsujący lub przeszywający. Każda nieprawidłowość lub niepokój, powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć możliwe inne przyczyny bólu.

Zakwasy nóg.

Zakwasy to nic innego, jak ból w odrębnie mięśni spowodowany ich przeciążeniem i mikrourazami. Pojawia się najczęściej w okolicach doby po intensywnym wysiłku i ustępuje samoistnie. Aby zniwelować ryzyko bólu wywołanym zakwasami, warto odpowiednio dobierać aktywność oraz rozciągać przeciążone mięśnie.

Jak sobie pomóc?

Uciążliwe przypadłości w związku z bólem nóg można zniwelować, regularnie przestrzegając pewnych zasad:

  • Codzienna dawka ruchu,
  • odpowiednie nawodnienie,
  • dbanie o odpowiedni przepływ krwi (wykonując prace siedzącą-nogi do góry!),
  • rozciągnie mięśni,
  • dobranie odpowiedniego obuwia,
  • ograniczenie spożywania soli, która powoduje gromadzenie się wody w organizmie,
  • masaże, kąpiele,
  • żele miejscowe, stosowane na zmęczone nogi.

Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest podstawą do postawienia żadnej diagnozy. Każde niepokojące objawy dotyczące zdrowia, powinny być skonsultowane z lekarzem.