Pozostawanie przez długi czas w pozycji siedzącej, nie jest naturalną pozycją dla organizmu. Osoby wykonujące pracę siedzącą są często narażone na powstawanie żylaków oraz ból i puchnięcie nóg, poprzez zaburzenia w krążeniu krwi. Jakie konsekwencję dla nóg powoduję siedzący tryb życia? Jak zniwelować nieprzyjemne dolegliwości?
Niewydolność żylna
Najczęściej wyróżnianą konsekwencją siedzącego trybu życia jest powstanie niewydolności żylnej. Podczas zakładania nogi na nogę, ale również zgięcia w kolanach przez długi czas. Krew nie ma możliwości przepływać prawidłowo, tworząc zakrzepy w żyłach, objawiające się występowaniem żylaków. Cechy wskazujące na niewydolność żylną to najczęściej drętwienie nóg, bolące nogi pod łydką, oraz uczucie ciężkości. Więcej na temat powstawania żylaków, można przeczytać w artykule „czym są żylaki i jak je leczyć”.
Ciężkość nóg, skurcze, drętwienie
Za występowania powyższych objawów, również odpowiadać może pozostawanie przez długi czas w pozycji siedzącej. Zastałe mięśnie znacznie się osłabiają, a w połączeniu z utrudnionym przepływem krwi mogą być skutkiem dolegliwości takich jak skurcze, drętwienie czy ciężkość nóg.
Jak sobie pomóc?
Wykonując prace wymagająca pozostawania w pozycji siedzącej, warto pomóc swoim nogom i zniwelować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Szczególnie ważne jest dbanie o regularną aktywność fizyczną, która normuje naturalny przepływ krwi oraz wzmocni mięśnie nóg. Inne warte wdrożenia sposoby niwelujące nieprzyjemne dolegliwości to przede wszystkim:
- W miarę możliwości unoszenie nóg podczas pracy,
- unikanie gorących kąpieli i saun, które dodatkowo rozszerzają naczynia krwionośne,
- masaże obolałych nóg,
- spędzanie przerw w pracy w pozycji stojącej.