Truskawkowymi nogami nazywa się występujące po goleniu ciemne plamki lub kropki, które przypominają nasiona owocu. Dolegliwość nie jest niebezpieczna i w bardzo łatwy sposób można jej uniknąć. Dotyczy wielu kobiet, odbierając przede wszystkim radość z pięknych i gładkich nóg.
Powstawanie truskawkowych nóg
Nazywane także keratosis pilaris, truskawkowe nogi to skutek uboczny depilacji. Włoski, które nie zostały do końca usunięte, wystają poza strukturę skóry, przypominając przy tym nasiona truskawki. Wpływa to jedynie na wygląd nóg i nieposiadając dodatkowych objawów, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Zaburzenia płaszcza lipidowego skóry, poprzez jego naruszenie wywołane goleniem nóg, może skutkować zapaleniem mieszków włosowych. Otwarte i podrażnione pory są narażone bowiem na kontakt z brudem i bakteriami, oraz są skłonne do szybszego wytwarzania sebum i kreatyny, które mogą skutkować zatkanymi porami. Truskawkowe nogi częściej spotykane są po depilacji u osób z ciemnym owłosieniem, ponieważ włoski są bardziej widoczne.
Jak zapobiegać powstawaniu truskawkowych nóg?
Nieestetycznemu wyglądowi nóg po depilacji można zaradzić, skupiając się na przygotowaniu skóry do depilacji oraz dobraniu odpowiedniej metody. Problem truskawkowych nóg może zniwelować:
- Stosowanie peelingów przed depilacją, pozwalających usunąć martwy naskórek,
- zmiana metody depilacji (depilator wyrwie włoski w całości),
- przygotowanie skóry do zabiegu golenia (gorąca kąpiel),
- sterylna z ostrymi ostrzami maszynka do golenia,
- sposób golenia nóg (zawsze w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów),
- stosowanie kosmetyków dedykowanych do depilacji,
- nawilżenie skóry po zabiegu.
Odpowiednie przygotowanie i pielęgnacja pomoże przede wszystkim uniknąć powstawania tzw. „truskawkowych nóg” i podrażnień na skórze. Podczas pojawiającego się stanu zapalnego, wynikającego z uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry, konieczne jest wykluczenie zapalenia mieszków włosowych.