Skurcze nóg to nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się zazwyczaj w sposób napadowy. Często występują w nocy i są oznaką w szczególności brakujących w organizmie pierwiastków oraz symptomem niektórych towarzyszących chorób. Nieprzyjemna dolegliwość, występująca zazwyczaj w nocy dotyczy około 50-60% osób dorosłych. Objawia się jako ból w okolicach podudzia, rzadziej stóp i ud. Częste występowanie skurczy, powinno być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem. Jakie są przyczyny skurczy nóg? Jak zapobiec uciążliwej dolegliwości?
Skurcze nóg – przyczyny
Przyczyn wystąpienia skurczy nóg jest wiele. Poprzez niedobory minerałów, zmęczenie nóg, a choroby przewlekłe. Uporczywy ból potrafi wybudzić w nocy, co wiąże się z pogorszeniem samopoczucia w ciągu dnia. Często występują u dorosłych, rzadziej pojawiając się u dzieci. Skurcz jest charakterystycznym, krótkim odczuciem bólowym, po którym dyskomfort może trwać znacznie dłużej. Przyczynami występowania skurczy nóg, mogą być:
- Siedzący tryb życia. Poprzez ucisk naczyń krwionośnych, przez zbyt długie pozostawanie z pozycji siedzącej oraz przy długim siedzeniu “noga na nogę”
- Używki. Szczególnie alkohol i kofeina, które wypłukują minerały i zmniejszają przyswajalność cennych pierwiastków z diety.
- Przemęczenie kończyn dolnych, w tym nadmierny wysiłek nóg, zbyt intensywny trening, chodzenie na obcasach, otyłość
- Odwodnienie organizmu. Poprzez przede wszystkim niewystarczającą ilość spożywanej wody, problemy z układem trawiennym (biegunki, wymioty)
- Przyjmowanie niektórych leków.
- Niedobory minerałów. Szczególnie niedobory magnezu, potasu, wapnia i żelaza, mają wpływ na występowanie częstych skurczy.
- Cukrzyca. Diabetykom często towarzyszy mrowienie w łydkach oraz pojawianie się skurczów. Spowodowane jest to uszkodzeniami naczyń krwionośnych i zbyt małą podażą tlenu do kończyn dolnych.
- Inne choroby. Na skurcze wpływ mają choroby, takie jak przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze.
- Ciąża. Najczęściej skurcze dotykają ciężarne w III trymestrze przez obciążanie nóg oraz zaburzenia hormonalne, mające wpływ na ukrwienie nóg. Kobiety w czasie ciąży, mają również większe zapotrzebowanie na minerały.
Jak zapobiegać skurczom?
Częste występowanie skurczy, jest przede wszystkim podstawą do konsultacji lekarskiej, aby wykluczyć choroby sprzyjające dolegliwości. Pomocne może okazać się również badanie krwi, które wykaże niedobory minerałów w organizmie. Gdy skurcze występują sporadycznie, pomocne może okazać się:
- dbanie o odpowiednie nawodnienie,
- zbilansowana dieta,
- suplementacja wapnia, żelaza, potasu i magnezu,
- ograniczenie kofeiny i alkoholu,
- unikanie długie siedzenia w jednej pozycji,
- aktywność fizyczna,
- dobranie ćwiczeń do swoich możliwości, wykonywanie rozgrzewki i rozciągania.
- wygodne, nieuciskające obuwie i ubranie.