Opalanie nóg to wyzwanie dla osób, które marzą o równomiernej opaleniźnie całego ciała. Często po skorzystaniu z solarium lub ekspozycji na słońce, pozostają bledsze niż pozostałe części ciała oraz nierównomiernie opalone. Opalenizne ciężej uzyskać na nogach, ponieważ skóra w tym miejscu jest grubsza i mniej podatna na działanie promieniowania słonecznego.
Dlaczego ciężej opalić nogi?
Podczas opalania się na słońcu, zazwyczaj jako pierwsza opalają się górne partie ciała np. ramiona i dekolt. Chociaż nogi opalamy w takim samym czasie, często zostają mniej opalone, tworząc nierównomierny efekt. Spowodowane jest to, naturalnym ustawieniem górnych części ciała w kierunku do słońca. Częściej niż nogi również je w codziennych czynnościach odsłaniamy. Ponadto skóra na nogach pozbawiona jest częściowo gruczołów łojowych, co powoduje także tendencję do przesuszania. Gruczoły łojowe odpowiedzialne są na naszym ciele za utworzenie płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed podrażnieniami. Depilując oraz często myjąc i peelingując nogi ścieramy go, przez co skóra jest bardziej podatna na utratę wody i zdecydowanie trudniej się opala.
Jak skutecznie opalić nogi?
Pragnąc skutecznie opalić dolne partie ciała, w tym nogi ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry do kąpieli słonecznych lub korzystania z solarium. Warto regularnie nawilżać swoje nogi, aby zachowały zdrowy wygląd i odpowiednią barierę lipidową, pozwalającą na efektywne opalanie. Przed wyjściem na słońce, należy także posmarować ciało kremem z filtrem ochronnym, powoli zmniejszając jego moc, gdy opalenizna zaczyna się pojawiać. Skutecznymi sposobami równomiernej opalenizny, okazać się również mogą:
- Zaczynanie opalania od nóg,
- zrezygnowanie z codziennego golenia nóg maszynką.
- nawilżanie skóry przed i po opalaniu,
- zmiana ułożenia nóg – po danym czasie zmień pozycję, w której się opalasz np. jeżeli opalana była przednia część nóg, połóż się na brzuchu. Nie należy też zapominać o ich bokach.
- Opalaj się aktywnie – biegaj, wyjdź na spacer, rolki lub rower.
Opalanie nóg przyśpieszyć także może stosowanie tzw. aktywatorów opalania. Wspomagają one produkcję melaniny, która jest naturalnym pigmentem skóry. Pomocne mogą okazać się suplementy, zawierające w składzie beta-karoten. Popularne stają się także przyśpieszacze opalania, które dostępne są w formie kremów i olejków. Należy przy tym pamiętać o ostrożności, ponieważ często kosmetyki tego typu nie zawierają w swoim składzie odpowiednich filtrów UV.