Czy można pozbyć się żylaków?

Żylaki na nogach to częsty problem, który pojawia się podczas wystąpienia nieprawidłowości w układzie żylnym. Uwidaczniają się pod postacią zgrubiałych żył, często w towarzystwie również innych, nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą być mniej lub bardziej widocznie, stając się zwykle powodem dyskomfortu oraz zasłaniania nóg. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc w zapobieganiu pojawienia się żylaków, a nawet przyczyniają się ich zniknięciu. Czy można pozbyć się żylaków?  

Czym są żylaki?

Pojawienie się żylaków jest jednym z najczęściej spotykanych objawów niewydolności żylnej. Ponadto to jedno z najpopularniejszych schorzeń, występujących w krajach wysoko rozwiniętych. Na ich powstawanie wpływ ma wiele czynników, w tym nadmierna masa ciała, czynniki genetyczne, ciąża, siedzący tryb życia, a ryzyko ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. 

Żylaki posiadają charakterystyczny wygląd, żyły bowiem są uwidocznione, ciemne i rozpulchnione. Często stają się defektem kosmetycznym i powodem kompleksów. Zmiany jednak nie są problemem jedynie estetycznym, ponieważ głównym czynnikiem ich rozwoju jest nadciśnienie żylne, pojawiające się przez:

  • zwężenia żył,
  • ucisku na żyły, 
  • niedrożności żył,
  • uszkodzenia zastawek żylnych, 
  • upośledzenia ściany żylnej. 

W wyniku zaistniałych czynników krew przestaje naturalnie wędrować ku sercu, zalegając w naczyniach. Wystąpić może także cofanie się krwi do kończyn dolnych, zwane również refluksem. Zastój krwi powoduje powiększenie się żył, które w miarę rozwoju objawiają się żylakami. Więcej o tym, czym są żylaki i jak je leczyć, pisaliśmy w artykule https://www.nogi.pl/czym-sa-zylaki-i-jak-je-leczyc/

Jak zapobiegać żylakom na nogach? 

Wystąpienie żylaków w dużej mierze nie jest zależne od nas, a od uwarunkowań genetycznych. Znaczący wpływ jednak mają również czynniki, na które możemy wpłynąć, w tym codziennych ruch oraz dieta. Żylakom warto przeciwdziałać, szczególnie gdy wiemy, że mamy do nich skłonności lub zauważymy ich pierwsze objawy. Zapobiegając żylakom, konieczna jest przede wszystkim zmiana trybu życia, skupienie się na odpowiedniej dawce ruchu oraz zastosowanie prawidłowej diety. Ponadto pomocne może się okazać noszenie wygodnych butów na płaskiej podeszwie oraz unikanie mocno obciskających nogi ubrań. 

Czy można pozbyć się żylaków? 

Pojawiający się problem żylaków, trzeba przede wszystkim skonsultować z lekarzem oraz wprowadzić działania hamujące rozwój schorzenia. Po wykonaniu wywiadu lekarz zazwyczaj kieruję na dalsze badania diagnostyczne. Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku żylaków jest USG Doppler, oceniające przepływy żylne oraz stan naczyń. Rozwój medycyny pozwala na zastosowanie szeregu specjalistycznych zabiegów, aby pozbyć się żylaków, są nimi m.in.

  • lLser na żylaki,
  • usuwanie żylaków parą wodną
  • chirurgiczne usuwanie żylaków, 
  • echoskleroterapia piankowa.

Decyzję związana z leczeniem żylaków, powinien podjąć przede wszystkim lekarz, który oceni stan naczyń. Warto na konsultacjach dopytywać się o współczesne metody usuwania żylaków, które są mniej inwazyjne, niż zabieg operacyjny.