Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, która może prowadzić do stanu zapalnego, bólu i wystąpienia ropni. Objawy potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Powodem wrastających paznokci często jest natomiast ich nieprawidłowe przycinanie. Czym są wrastające paznokcie? Jak poradzić sobie z nimi poradzić?
Czym są wrastające paznokcie?
Problem wrastających paznokci pojawia się w sytuacji, gdy boczna płytka paznokciowa boleśnie wbija się w otaczający ją wał paznokciowy. Dolegliwość najczęściej występuje u dużego palca u stopy, chociaż zdarzyć się może, że również dotyczy dłoni. Pojawiające się uczucie dyskomfortu, może z czasem przerodzić się w silny ból oraz występujący stan zapalny i ropnie.
Przyczyny wrastających paznokci
Paznokcie wrastają z wielu powodów, zarówno uwarunkowanych genetycznie, jak i spowodowanych czynnikami lub chorobami. Jak podaje serwis Stopy.pl, zazwyczaj problemem jest jednak nieumiejętne przycinanie płytki paznokciowej z nadmiernie wyciętymi bokami. Czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na przypadłość są:
- uszkodzenia mechaniczne paznokcia – np. przygniecenia, przytrzaśnięcia,
- skaleczenia wału paznokciowego – do sytuacji dochodzi często podczas wycinania tzw. skórek,
- usuwanie brudu spod paznokci przy pomocy ostrych narzędzi,
- noszenie źle dobranych butów – z ciasnymi czubkami, szczególnie na obcasie,
- nacisk na stopę podczas ćwiczeń fizycznych.
Zdarza się, że podłoże wrastających paznokci sięga głębiej i konieczne jest wdrożenie również leczenia innych schorzeń, które go powodują. Wśród czynników wewnętrznych wyróżniamy:
- Nadwagę,
- grzybicę paznokci,
- deformację stóp,
- płaskostopie,
- wady postawy,
- palce młotkowate,
- halluksy,
- predyspozycje genetyczne.
Wyleczenie towarzyszących infekcji jest konieczne, ponieważ prowadzić może do dalszych zdrowotnych konsekwencji.
Wrastające paznokcie u dzieci
Powszechnie spotyka się problem wrastających paznokci u dzieci, który może utrudniać poruszanie się. Powodem wystąpienia dolegliwości zazwyczaj są źle obcinane paznokcie, początkowo przez rodziców, następnie natomiast powielane przez dzieci. Błędem jest obcinanie najmłodszych paznokci na okrągło. Nie powinno się również przycinać ich zbyt krótko, ponieważ skóra znajdująca się wokół wału paznokciowego nachodzi na miejsce, w którym powinien rosnąć paznokieć. Najbezpieczniej przycinać paznokcie u dzieci na prosto, wzdłuż naturalnej linii paznokcia. Ponadto nie ingerować w otaczające paznokieć skórki oraz nie stosować preparatów zmiękczających.
Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?
Gdy towarzyszy Ci problem wrastających paznokci, warto udać się do specjalisty, takiego jak podiatra czy podolog. Wykwalifikowane osoby, dokładnie sprawdzą problem i indywidualnie dobiorą dalsze, skutecznie działania. Opierać się mogą na założeniu specjalistycznej klamry, która ma za zadanie przywrócić naturalny kształt i kierunek wrastania paznokcia. Sposób pomaga w wyciągnięciu paznokcia z wału paznokciowego, co przynosi natychmiastową ulgę. Innymi stosowanymi przez specjalistów sposobami na wrastające paznokcie są:
- podniesienie paznokcia – w lekkich przypadkach zastosować można podniesienie paznokcia i umieszczenie pod nim szyny lub bawełny, aby brał prawidłowy kierunek wzrostu,
- częściowe usunięcie paznokcia,
- całkowite usunięcie paznokcia i tkanki – sposób stosowany w przypadku wystąpienia uciążliwej i często nawracającej przypadłości.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Domowe sposoby, pomogą wyłącznie w przypadku, gdy przypadłości nie towarzyszy stan zapalny. W aptekach są dostępne również preparaty, w tym maści z antybiotykiem, które dedykowane są wrastającym paznokciom. Ponadto pomocne może okazać się:
- moczenie stóp w occie jabłkowym – posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyseptyczne,
- kąpiel z solą morską – kąpiel stóp z solą morską wykonuje się, łącząc ciepłą wodę z kilkoma łyżkami soli. Stopy należy moczyć raz dziennie przez około 15 minut,
- okłady z lodu – przyłóż lód do palca, do momentu uczucia drętwienia. Po tym czasie spróbuj wyciąć wrośnięty paznokieć,
- pielęgnacja skóry wokół paznokci – stosowanie olejków, maseł, kremów.
Zapobiegając ponownemu wrastaniu paznokcia, warto wdrożyć prawidłową higienę stóp i paznokci, opierającą się na:
- noszeniu dobrze wyprofilowanego obuwia, bez ciasnych czubków,
- nie obcinanie paznokci blisko skóry,
- obcinanie paznokci zgodnie z ich naturalnym kształtem (nie przycinać brzegów),
- stosowanie preparatów zmiękczających skórki,
- zabrudzenia pod paznokciami należy usuwać przy pomocy wacika nasączonego spirytusem.
Nieleczony wrastający paznokieć może prowadzić do wielu powikłań, szczególnie gdy towarzyszy mu infekcja. Ważna jest szybka reakcja, która umożliwi bezproblemowe wyleczenie i zminimalizowanie objawów towarzyszących.