Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych.
Prowadzi ona do nadreaktywność oskrzeli, przez co pod wpływem różnych czynników dochodzi do ich skurczenia się. Fakt ten powoduje zaburzenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Do objawów astmy oskrzelowej możemy zaliczyć przede wszystkim:
- kaszel,
- duszność,
- ucisk w klatce piersiowej,
- świszczący oddech.
Astmę możemy podzielić na alergiczną i niealergiczną. Astma alergiczna występuje najczęściej i jest związana z nadwrażliwością na alergeny, z kolei astma niealergiczna postępuje z czasem i czynnikami zaostrzającymi są infekcje wirusowe. Wśród astm niealergicznych występuje astma aspirynowa, która związana jest z nadwrażliwością na aspirynę oraz astma związana z wysiłkiem.
Czego nie wolno robić przy astmie?
Z tego względu, że astma powoduje zaburzenia związane z oddychaniem, a to może prowadzić także do niedotlenienia organizmu, osoby chorujące na astmę powinny unikać czynników, które prowadzą do jej zaostrzenia. Są nimi między innymi:
- zanieczyszczenia powietrza,
- dym papierosowy,
- pyły i alergeny,
- wdychanie zimnego powietrza,
- niektóre leki przeciwbólowe (np. aspiryna),
- stres,
- zbyt duże emocje,
- ćwiczenia fizyczne na wilgotnym lub chłodnym powietrzu.
Osoby chorujące na astmę powinny także regularnie przyjmować leki przepisane przez lekarza, gdyż dzięki nim minimalizowane jest ryzyko zaostrzeń, objawy są kontrolowane oraz jest możliwa normalna aktywność życiowa. Leczenie astmy obejmuje leki kontrolujące przebieg choroby oraz leki doraźne, które zapobiegają nagłym skurczom oskrzeli i są stosowane w przypadku zaostrzeń choroby.
źródło: https://prank.pl/ – portal o zdrowym stylu życia