Stan zapalny zlokalizowany pod kolanem z wyraźnym obrzękiem nazywany jest Torbielą Bakera. Inna spotykana nazwa schorzenia, to również torbiel podkolanowa lub czysta. Czym jest i jak się objawia torbiel Bakera? Jak ją leczyć?
Czym jest torbiel Bakera?
Objawiający się stan zapalny pod kolanem to Torbiel Bakera. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska lekarza Williama Bakera, który jako pierwszy spotkał i opisał przypadłość. Torbiel powstaje wskutek zwiększonej produkcji płynu stawowego, czego efektem jest wyczuwalne zgrubienie pod kolanem. Niedoleczona ma także tendencję do częstych nawrotów. Szczególnie narażone na występowanie są osoby z nadwagą lub uprawiające sport, jednak może wystąpić również przy uszkodzeniach struktur i urazów takich jak:
- złamania,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- dysfunkcję,
- zapalenia,
- przeciążenia.
Z powodu nadmiernego obciążenia stawu kolanowego i drażnienie błony maziowej, zaczyna się zwiększona produkcja płynów, powodująca wysięk i przedostanie się do kaletki podkolanowej.
Jak się objawia torbiel Bakera?
Pierwszym niepokojącym symptomem pojawiającej się torbieli Bakera jest pojawiający się guzek pod kolanem, wypełniony płynem stawowym. Nie musi w początkowej fazie rozwoju dawać wyraźnych symptomów, odpowiadających za właściwości chorobowe. Torbiel drażniona przez ruch kolana z czasem się powiększa, dając uczucie obrzęku oraz zaczerwienienia wokół. W późniejszym stadium, przez nadmiar płynu stawowego w torbieli i nieodpowiedniemu krążeniu krwi, może dojść także do drętwienia nóg.
Leczenie
Leczenie w przypadku pojawienia się torbieli Bakera, zależne jest od intensywności objawów. Podczas gdy, zauważamy niepokojące objawy lub mamy problem z powstawaniem np. rozległych żylaków, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętać przy tym należy, że torbiel Bakera posiada tendencję nawracającą. Dlatego też należy unikać zbyt dużego przeciążenia stawu kolanowego i nóg, poprzez zmniejszenie intensywności ćwiczeń czy pozbyciu się nadprogramowych kilogramów. Jeżeli problem pojawiających się dolegliwości kolan jest przewlekły, należy przede wszystkim wykryć przyczynę powstawania zaburzeń mechaniki stawu.
Leczenie opierać się może na wstrzyknięciu w staw kolanowy leków sterydowych, które mają na celu zniwelowanie stanu zapalnego i pojawiającego dyskomfortu. Możliwe jest też, zastosowanie nakłucia, dzięki któremu odciągnie się nagromadzony płyn stawowy z torebki kolanowej. Istnieje również możliwość operacyjnego usunięcia torbieli.
Zwalczanie nieprzyjemnych dolegliwości domowymi sposobami, opierać się będzie na odpoczynku i nieprzeciążaniu stawu kolanowego. Przydatne również, mogą stać się zimne okłady z lodu oraz leki łagodzące stan zapalny.