Kolano skoczka jest często występującą dolegliwością, szczególnie u osób aktywnych fizycznie. Objawia się silnym bólem w okolicy przedniej części kolana w miejscu, w którym występuję przeszczep więzadła rzepki do rzepki. Więzadło rzepki jest istotne w prawidłowym funkcjonowaniu narządu ruchu, odpowiada bowiem za przekazywanie sił mięśni uda. Dzięki temu możemy prostować kolana, biegać, kopać.
Objawy kolana skoczka
Kolano skoczka jest schorzeniem, które nazywane jest również zapaleniem więzadła rzepki. To powszechny uraz wśród sportowców, który często powoduje konieczność przerwania aktywności fizycznej na długi czas.
Pierwszym objawem, który może wskazywać na kolano skoczka, jest ból, który może występować na początku lub po treningu. Z czasem kontuzja powiększa się i pojawia się częściej, również podczas rutynowych aktywności, takich jak chodzenie po schodach czy siadanie na krześle.
Kolano skoczka – przyczyny
Schorzenie, którym jest kolano skoczka, występuje zazwyczaj z powodu nakładania się na siebie mikrourazów więzadła rzepki. W wyniku zaburzenia wewnętrznej struktury obniża się jej wytrzymałość, prowadząc do procesu uszkodzeń więzadła. Często zdarza się u osób, które są na początku swojej drogi ze sportem, w szczególności z obniżoną siłą i wytrzymałością mięśni, otyłe lub z powodu niewyleczonej kontuzji, które wykonują aktywność w zbyt dużym nasileniu. Bilans mięśniowy, który dotyczy każdej części ciała, jest ważny do zachowania wzorca ruchu. Jego zaburzenia są istotnym czynnikiem, wpływającym na ryzyko urazów.
Leczenie kolana skoczka
Wszystkie niepokojące objawy, powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i wprowadzi leczenie. Proces diagnostyki uszkodzenia więzadła właściwego opiera się przede wszystkim przez badanie USG, które potwierdzone mogą być rezonansem magnetycznym. Zdiagnozowanie kolana skoczka, pomaga wdrożyć odpowiednie działania, które opierać może się na leczeniu zachowawczym, polegającym w szczególności na rehabilitacji. Praca z fizjoterapeutą pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowego. W leczeniu zachowawczym czasami stosuje się również falę uderzeniową.
Zaawansowane zmiany leczone są zastrzykami, wykonywanymi w okolicy kontuzjowanego więzadła. Gdy leczenie nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest leczenie operacyjne. Po zabiegu powrót do pełnej sprawności i uprawiania sportu wdrożyć można po odpowiedniej rehabilitacji.
Masaż Tkanek Głębokich (MTG) może przynieść ulgę w entezopatii więzadła rzepki poprzez rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę krążenia, redukcję blizn oraz zmniejszenie bólu. MTG pobudza krążenie, wspomagając regenerację tkanek. Może także redukować blizny powstałe po urazach i przeciążeniach, poprawiając funkcję więzadła. Zanim rozpoczniesz terapię, konsultacja z profesjonalistą jest zalecana.