Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem w ludzkim ciele. Odpowiedzialny jest za ruch bioder oraz kolan, takich jak zginanie, odwracanie czy podnoszenie. Jaką budowę i funkcję ma mięsień krawiecki? Na jakie urazy jest narażony?
Bodowa i funkcję mięśnia krawieckiego
Mięsień krawiecki to mięsień dwustawowy, umiejscowiony na przedniej ścianie uda, ciągnącym się na znak litery S przez około 50 cm. Czyni go to z pewnością najdłuższym mięśniem w ludzkim ciele. Wchodzi w skład budowy Trójkąta Scarpa (trójkąt udowy), łącząc wewnętrzną i zewnętrzną część mięśnia krawieckiego z więzadłem pachwinowym. Budowa mięśnia krawieckiego rozpoczyna się ścięgnem na kolcu biodrowym górnym, kończąc na środkowej części kości guzowatej. Mięsień krawiecki jest odpowiedzialny w organizmie za ruch kolan oraz zginanie i odwracanie w stawie biodrowym.
Na jakie urazy narażony jest mięsień krawiecki?
Mięsień krawiecki szczególnie narażony na urazy, powoduję obszerny ból ze względu na swoją budowę. Umiejscowienie bólu, najczęściej ma swoje położenie w udzie lub na całej długości mięśnia krawieckiego. Przyczyny spowodowane często przeciążeniem, podrażnieniem lub uciskiem mięśnia, pojawiający na skutek, często przeciążającej aktywności fizycznej lub nieodpowiedniego rozciągania mięśnia. Podczas gdy ból jest szczególnie dotkliwy, jego skutkiem może być trudne do zdiagnozowania naderwanie mięśnia krawieckiego. Podczas podejrzenia naderwania mięśnia, rozpoznanie opiera się na przeprowadzeniu badania USG lub rezonansu magnetycznego przez lekarza ortopedę.