Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu czerpiemy wiedzę o tym, co się wokół nas dzieje, relaksujemy się podczas oglądania telewizji, czy w trakcie czytania ulubionej książki. To co widzimy kształtuje też nasze wspomnienia. To ważny argument by dbać o swoje zdrowie, w szczególności właśnie o wzrok. We współczesnym świecie bowiem, opartym głównie na technologii nasze oczy są wyjątkowo mocno narażone na osłabienie i zmęczenie, co skutkuje pogorszeniem widzenia. Warto zatem zaznajomić się z zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego użytkowania tabletów czy telefonów, ale również zapoznać się z ofertami poradni specjalistycznych oraz możliwościami firm okulistycznych i optycznych.
Współczesne choroby oczu
- Krótkowzroczność nosi miano epidemii XXI wieku, gdyż jak podają statystyki na tę chorobę zapadło już ok. 50% dzieci. Źle lub w ogóle nie skorygowane wady wzroku obniżają koncentrację i efektywność w nauce, demotywują rozwijanie swoich zainteresowań i podejmowanie nowych wyzwań. I choć w ok. 40% za tę chorobę odpowiadają geny, to pozostała reszta jest w rękach dorosłych.
- Jaskra obecnie choruje na nią ok. 80 mln. osób na całym świecie, w Polsce jest ich co najmniej 800 tys. Ta grupa chorób prowadzi do zniszczenia nerwu wzrokowego, które jest wynikiem zbyt dużego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jednym z objawów jaskry są tak zwane mroczki jaskrowe, czyli luki w polu widzenia. W końcowym stadium choroby, osoby cierpiące na jaskrę widzą rzeczywistość jak przez dziurkę od klucza, jest to tak zwane widzenie lunetowe. Z czasem dochodzi do całkowitej ślepoty. Najczęściej spotykaną odmianą jest jaskra otwartego kąta przesączenia.
- Zespół suchego oka jest efektem spędzania długich godzin przed komputerem. Częstotliwość mrugania spada wtedy z 20 – 25 na minutę do zaledwie 2 – 4, a to niestety zbyt mało by właściwie nawilżyć gałkę oczną. Spada również grubość warstwy lipidowej i skraca się czas stabilności filmu łzowego. Nasze oczy są wtedy zaczerwienione, swędzące i napięte, dodatkowo też czujemy się zmęczeni i rozkojarzeni.
Jak przebiega leczenie okulistyczne
Gdy niepokoją nas objawy związane ze wzrokiem udajemy się do specjalisty po diagnozę oraz ewentualne leczenie. Wybór lekarza jest bardzo ważnym czynnikiem w tym procesie, ale nie zapominajmy również o urządzeniach czy sprzęcie okulistycznym. Zaawansowany technologicznie sprzęt okulistyczny jest gwarantem precyzyjnej diagnozy oraz skutecznego leczenia. https://optopol.com.pl/ oferuje pełne wyposażenie gabinetów okulistycznych i optycznych sprzętem najwyższej jakości, co pozwala pacjentom czuć się pewnie, bezpiecznie i komfortowo.
Sprzęt okulistyczny pozwalający wykryć choroby wzroku XXI wieku to:
- Tomograf optyczny SOCT umożliwia wykrycie jaskry i innych schorzeń siatkówki, diagnostykę i monitorowanie chorób rogówki czy ocenę oka po operacji.
- Perymetry służą do wczesnego wykrywania jaskry oraz śledzenia jej postępów, pozwalają również ocenić pole widzenia po zabiegach chirurgicznych. Wykorzystuje się je również do diagnozy innych chorób, które tak jak jaskra, prowadzą do ubytków w polu widzenia.
- Tonometry to urządzenia służące do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. W gabinetach specjalistycznych możemy spotkać tonometry bezkontaktowe, dzięki którym badanie jest szybkie i bezbolesne. Urządzenie świetnie sprawdzi się u pacjentów wrażliwych na dotyk.
- Lasery okulistyczne to fundament współczesnego leczenia chorób oczu, umożliwiają dokładne i bezpieczne przeprowadzenie wachlarza usług okulistycznych: od korekcji wady wzroku po leczenie jaskry.
- Fototerapia stosowana przy zespole suchego oka za pomocą specjalistycznego urządzenia wyposażonego w filtry gwarantuje natychmiastowe efekty, przywracając normalną strukturę filmu łzowego.
- Autorefraktometry to urządzenia, które w znaczący sposób przyspieszyły i ulepszyły proces korekcji wzroku, są szczególnie przydatne przy doborze okularów i soczewek kontaktowych.
- Optotypy okulistyczne kiedyś znane jako kartonowe tablice z specjalnie zaprojektowanymi literami, dziś to wyświetlacze LCD służące do oceny ostrości wzroku oraz wykrywania wad.
Ważnym aspektem każdego renomowanego gabinetu okulistycznego, czy optycznego są akcesoria optyczne ułatwiające pracę specjalistom, która z kolei przekłada się na komfort pacjentów. Do drobnego sprzętu optycznego można zaliczyć kasety i oprawki okulistyczne służące do diagnostyki wzroku i doboru odpowiednich szkieł, oftalmoskopy i skiaskopy umożliwiające szczegółowe badanie oka (w tym dna), wszelkiego rodzaju soczewki oraz urządzenie o wdzięcznej nazwie pupilometr, które zapewnia perfekcyjny dobór szkieł do okularów.
Jako pacjenci szukamy specjalistów wyposażonych w odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt, z kolei jako okuliści i optycy szukamy urządzeń, akcesoriów oraz mebli by nasz gabinet był miejscem przyjaznym, bezpiecznym a w szczególności profesjonalnym.