Rozstępy, które pojawiają się udach to problem w szczególności natury estetycznej, dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry, które doprowadza do uszkodzenia jej naturalnej struktury i powstawaniu rozstępów.
Jakie są przyczyny rozstępów na udach?
Rozstępy, które pojawiają się udach, potrafią być kompleksem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niezależnie od płci, powód ich pojawienia się na skórze jest taki sam. Powstają bowiem z powodu nadmiernego rozciągania się skóry, co doprowadza do zerwania znajdujących się w skórze włókien kolagenowych. Efektem tego jest przebudowa włókien białkowych, które pojawiają się pod postacią wrzecionowatych pasm na skórze.
Rozstępy często pojawiają się skórze młodych osób w okresie dojrzewania. Powodem jest nagły wzrost ciała oraz przyrost masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej, rozciągającym skórę. Rozstępy u kobiet dotyczyć mogą także ciąży, co wiąże się licznymi zmianami w proporcjach ciała przyszłej mamy. Zauważyć je można także u osób zajmujących się kulturystyką, którym zależy na przyroście masy mięśniowej.
Jak pozbyć się rozstępów na udach?
Pojawienie się rozstępów na skórze, dzieli się na dwie fazy, takie jak zapalna i zanikowa. Szybka interwencja w pojawiające się zmiany pozwala skuteczniej i szybciej je usunąć. Faza zapalna charakteryzuje się przede wszystkim pojawieniem się czerwonych pasm na skórze. W okresie jej trwania zmiana będzie się zmieniać i formować. Mogą stać się czerwone i obrzęknięte, a skóra wokół nich swędzieć. Kolejną fazą – zanikową zwiastuję się koniec fazy zapalnej. Jest to także ostatni moment, aby zminimalizować je metodami bezinwazyjnymi, takimi jak balsamy, kremy, olejki. Kręgi stopniowo będą blaknąć i zabliźniać. Widoczne białe rozstępy na skórze wskazują na zakończeniu kształtowania, a proces ich usunięcia będzie potrzebował specjalistycznych metod.
Sposoby na rozstępy na udach
Z rozstępami można walczyć, gdy nie weszły jeszcze w fazę zanikową i nie zabliźniły się. Pomocne mogą okazać się kosmetyki, które są bogate w składniki odżywcze, nawilżające oraz przede wszystkim stymulujące skórę do regeneracji. Można także stosować kosmetyki naturalne, które w składzie zawierają:
- olej sezamowy,
- masło shea,
- olej kokosowy,
- masło kakaowe,
- olej jojoba,
- olejek rycynowy,
- olejek z kiełków pszenicy
Przy wykorzystaniu kosmetyków, bardzo ważne jest stosowanie ich systematycznie, aby pobudzić skórę do regeneracji i zauważyć pożądane efekty.
Usuwanie rozstępów na udach
Zagojone i zabliźnione już rozstępy ciężej będzie usunąć domowymi zabiegami z wykorzystaniem kosmetyków. Medycyna estetyczna ma jednak rozwiązanie, które pomoże w redukcji widoczności rozstępów na udach. Do najpopularniejszych zabiegów stosowanych w tym celu, zalicza się:
- laserowe usuwanie rozstępów,
- peeling chemiczny,
- karboksyterapia,
- mezoterapia,
- mikrodermabrazja,
- radiofrekwencja mikroigłowa
Wykonanie zabiegu na zabliźnione się rozstępy, może nie przynieść jednak zamierzonego efektu. Wrzecionowate pasma na skórze, mogą jednak stać się mniej widoczne. Metodę usuwanie rozstępów warto skonsultować w gabinecie, który oferuję zabiegi, co pozwoli dobrać zabieg indywidualnie.